Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime (Longtail) Bulmanın 3 Yolu

SEO ile ilgilenenlerin çok duyduğu bir kelime de “Uzun kuyruklu anahtar kelime” dir. İnternet hayatımızın ayrılmaz bir parçası olma yolunda ilerlerken tüm ihtiyaçları internet üzerinden gidermek bizlerin en büyük alışkanlığı oldu. Evimizdeki musluk bozulduğunda dakikasında Google‘da Ankara Tunalı Musluk Ustası, Tunalı Hilmi En İyi Musluk Ustası vb. şeklinde aramalar yapıyoruz. (Tunalı Hilmi caddesi Ankara Çankaya’da bilinen bir lokasyon.)

Bu kelimenin aylık aranma oranı belki 3 belki 5 ama bize kazandırdığı oldukça çok. Bir çok web sitesi sahibi bu kelimeleri görmezden gelirler. Halbuki Long tail keyword lerde rekabet çok olmadığından ilk sıralara çıkmanız oldukça kolay. Adwords tarafında “Search Terms” yani arama terimleri sekmesine baktığımızda bize fikir verir. Bilinçli kullanıcılar artık tatil aradığında “tatil” diye arama yapmıyor. En azından ihtiyaçlarını gidermek için google da tatil diye genel bir keyword ile arama yapmanın aramasını bulmada zamanı çoğalttığını aramayı yapan farkında. Kemer’de Yıldızlı Denize Yakın Oteller, Girne’de Herşey Dahil Yılbaşı otelleri diye çok daha detaylı yani long tail aramalar yapıyorlar.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime
Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime

Siz web site sahipleri ilgi alanınızdaki bir sektörde site açmanızı öneririm. Kullanıcı artık çok daha bilinçli çok araştırıp çok detay bilgi istiyor. Bu aşamada kuyruklu anahtar kelimeler giriyor. Kullanıcının istediği bilgiyi vererek (nitelikli ve özgün içerik) iyi sıralamalar elde edebilirsiniz.

Peki uzun kuyruklu anahtar kelime nasıl bulunur? İşte size 5 güzel öneri:

  1. Google Autocomplete

google-autocomplete

Aslında Google bize oldukça yardımcı olmaya çalışıyor. Yapmanız gereken ilgili anahtar kelimeden sonra bir boşluk bırakmak ve başka cümleyi yazarken yavaş hareketlerle farklı denemeler yapmak. Alakalı anahtar kelimeleri yazarak ya da Google’ın size sunduğu alternatif kelimelerle farklı farklı keyword üretebilirsiniz. Bu size uzun kuyruklu bulmada oldukça fayda sağlar.

2. Adwords Search Terms

Bir adwords yayıncısı iseniz bu özellik ile hem adwords hesabınızı optimize edebilir hem de o sektör hakkında daha farklı bilgilere ulaşırsınız. Negatif anahtar kelime bulmada da etkili bir yöntem olan arama terimleri alanını adwords te ilgili anahtar kelimeleri seçtikten sonra görebilirsiniz. Peşin peşin söyleyim burada çok alakalı alakasız arama terimlerini görebilirsiniz.

(Kaplan International ile ilgli bir arama aynen şu şekilde: Kaplan Kaç Kilo Et Yer, Neleri Sever Neleri Sevmez)

3. Google Analytics: Eğer bir adwords yayıncısı değilseniz analytics verilerine ulaşarak ta oldukça özel verileri görebilirsiniz. Bu şekilde uzun kuyruklu kelimeler ile sitenize gelen ziyaretleri tespit edebilirsiniz. Burada adwords tarafında olduğu gibi alakası bile olmayan arama sorgularından ziyaretçilerin geldiğini görebilirsiniz.

arama-sorguları

 

Analytics –> Edinme –> Arama Motoru Optimizasyonu –> Sorgular adımlarını izleyerek siz de web sitenize gelen arama sorgularını görebilirsiniz.

3. Çoklu Anahtar Kelime Araçları:

keywords

Projenizde anahtar kelime araştırma aşamasında Google kaynakları ne kadar da rakipsiz gibi görünse de alternatif kaynakları da değerlendirmemiz gerekir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulma konusunda arayışımız uzun soluklu devam edecekse birden fazla araç kullanmanızı öneririm. Şimdilik WordStream ve WordTracker kaynakları size yardımcı olabilir.

 

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir